Türkiye`nin İlk CBS Laboratuarı


Haritada Bilgi Çağı


Coğrafi Bilgi Sistemleri Ar-Ge Laboratuarı


KTÜ GISLAB


Mozaikten Yapılma Dev Piri Reis Haritası
Panora Alışveriş ve Yaşam Merkezi

  • Agenda
  •   2010 yılında Trabzon-Arsin Atayurt Alparslan İlköğretim Okulu ile başlattığımız KTÜ Harita Mühendisliği Harita Kulübü tarafından gerçekleştirilen toplumsal yardım amaçlı “Kardeş Köy Okulu Sosyal Sorumluluk Projesi” bu yıl da devam ediyor. Bu proje kapsamında Trabzon-Arsin Atayurt Alparslan İlköğretim Okulu pilot köy okulu seçilmiştir.KTÜ Harita Mühendisliği Harita Kulübü tarafından toplumsal yardım amaçlı “Kardeş Köy Okulu Sosyal Sorumluluk Projesi” başlatılmıştır. Bu proje kapsamında Trabzon-Arsin İşhan Köyü Mahmut Taviloğlu İlköğretim Okulu pilot köy okulu seçilmiştir.
  •  Trabzon Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası tarafından, 16 Şubat 2013 Cumartesi günü, “Trabzon`da Gayrimenkul Sektörü” konulu söyleşi düzenlendi. Söyleşiye serbest harita mühendislik büroları, tapu ve kadastro bölge müdürlüğü, iller bankası, çevre şehircilik il müdürlüğü, belediyeler gibi kurumlardan yönetici ve çalışanlar ile öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.  
  • CBS NEDİR? Hedefleri Nelerdir?

  Coğrafi Bilgi Sistemleri, konuma dayalı gözlemlerle elde edilen verilerin toplanması, saklanması, işlenmesi ve son kullanıcılarla paylaşılmasını baz alan sistemlerdir. CBS genel bir konsepte sahip olmakla birlikte farklı sektörlerde yer almaktadır. Bunlara örnek olarak jeoloji, baraj ve göletler, hassas tarım uygulamaları, havacılık gibi sektörler gösterilebilir. CBS uygulamalarının yer aldığı sektörleri ve CBS uygulamalarının bu sektörlerde nasıl kullanıldığına dair detaylı bilgileri, Web sayfamızın GIS Nedir bölümünde bulabilirsiniz. Coğrafi Bilgi Sistemleri’nin başlıca hedefleri;

  1. Veriye hızlı ve kolay ulaşım sağlayarak zaman kaybını önlemek,

  2. Farklı disiplerden yararlanarak, çeşitli alanlarda kullanılabilecek pratik ve birimsel olarak
  tanımlanabilecek uygulamalar geliştirmek,

  3. Eski ve yeni veriler arasındaki farklılıkların gözlemlenerek, gelecek çalışmaları
  özellikle çevresel çalışmalar – doğru bir şekilde yönlendirmek,

  4. Daha etkili ve doğru bir şekilde veri toplamak,

  5. Kağıt harita kullanımını minimum seviyeye indirerek, dijital harita kullanımını
  yaygınlaştırmak, böylece doğanın korunmasına katkıda bulunmaktır.